Potní chýše - Energie Země

Potní chýše

Temascal neboli Potní chýše je rituál symbolizující návrat do lůna Matky Země (Pachamama), kde se na všech úrovních – fyzické, emoční, mentální i duchovní – propojíme se čtyřmi živly, abychom se nakonec znovuzrodili. Očištěni od starých energií, které jsme si dovolili pustit, které uvnitř chýše Země strávila, Voda smyla, Oheň spálil a Vítr odvál.

Rituál Potní Chýše je vhodný pro jakýkoli záměr: Když hledám uzdravení na těle nebo srdci. Když chci opustit nevyhovující vzorec v hlavě. Když chci obdržet vizi nebo nápad. Když chci vyjádřit smutek, že něco skončilo, nebo oslavit, že něco začalo. Když chci za něco poděkovat nebo o něco poprosit.

„Stojíme – někteří z nás až po kotníky – v bahně a z půlnočního nebe prší na naše polonahá těla milosrdné kapky deště. Zíráme mlčky do plamenů ohně, ve kterém šamanova pomocnice nahřívá kameny do potní chýše.

Temazcal – znovuzrození v jiné verzi sebe sama, tak jako už po několikáté během uplynulých dní téhle vydařené akce.

Kamenů je shodou okolností stejný počet jako písmen sanskrtské abecedy. Ani mě ta náhoda nepřekvapuje, nechávám si to pro sebe a můj pohled se dál vpíjí do žároviště, tak jako už mnohokrát na různých místech a v různých časech…

Šaman dává pokyn, abychom jej následovali do útrob potní chýše. Další kolo znovuzrozování začíná…“

Petr S. z proběhlého rituálu

Průběh

V sobotu v poledne se setkáme u ohně a společně se představíme, popovídáme, naladíme. Během odpoledne připravíme potní chýši, kameny, dřevo na oheň a jídlo. A ve zbylém čase se můžeme projít po okolí.

Večer začneme rituál zapálením posvátného ohně a sdílením svých záměrů. Až se kameny v ohni ohřejí do ruda, vstoupíme do temascalu. Tam nám ohnivec nebo ohnivka (muž nebo žena, kteří se starají o oheň) podá žhavé kameny, které umístíme do středu chýše. Poté se zakryje vstup do chýše a projdeme první částí rituálu (první branou) se záměrem propojení se živlem země, kdy za zpěvu, ticha nebo (smysluplného) mluvení budeme polévat horké kameny vodou. V horku a páře tak očistíme svá fyzická i energetická těla – mohou přicházet vhledy a pochopení vnitřních témat, mohou přicházet vize a je možné, že “pouze” posílíte a prožijete své tělo – vše je v pořádku. Celkem proběhnou čtyři brány – jedna za každý z živlů. Poté se vyjde z chýše a rituál uzavřeme.

Po uzavření rituálu si dáme připravenou polévku. Pokud je chýše v chladnějším období, tak po polévce proběhne sdílení a rozjedeme se každý domů. Pokud je to už trochu tepleji, tak jdeme spát a v neděli se po probuzení v klidu nasnídáme, povíme si o svých zážitcích u ohně a poté se rozloučíme.

 

Datum Místo Obsazenost Přihlášení FB událost
24.3. Centrum Ramana – Malá Hraštice 2 Facebook

Cena, čas a místo

Za rituál a prostory je cena celkem 1200 Kč. Záloha 500 Kč se platí po přihlášení, zbytek na místě. Zálohu vám vrátím pokud se odhlásíte týden před akcí.

Sejdeme se na místě během dopoledne, tak abychom v poledne už všichni byli připraveni na společný čas.

Rituál bude probíhat v Malé Hraštici, nedaleko Mníšku pod Brdy, cca 30 minut z Prahy. Bližší info pošlu v infomailu před akcí.

Co s sebou

Spát je možné buď pod širákem, ve vlastním stanu nebo v místním pionýrském stanu s podsadou (za malý příplatek), takže si vezměte karimatku a spacák, případně stan.

Za deště se dá být v přístřešku, ale když budeme sbírat dřevo nebo se půjdeme projít, tak se hodí mít pláštěnku nebo deštník. 

Na místě jsou umyvadla, sprcha (studená) a suché záchody, takže stačí ručník a láhev na vodu. Hygienické potřeby (mýdlo, šampon, zubní pasta) používejte pouze přírodní. 

Do chýše budeme vstupovat buď nazí, ve spodním prádle nebo omotaní šátkem. Rozhodně doporučuju všechno z přírodních materiálů – třeba plavky nejsou moc vhodné. 

Jídlo si vezměte na sobotní lehký oběd a na nedělní snídani. Suroviny na jídlo, které budeme jíst večer po rituálu zajistím já. V neděli ráno si připravíme společnou snídani, kdy dáme dohromady vše, co každý přinese. 

Také se vám bude hodit lžíce, miska, nůž a baterka.

Příprava

Alespoň čtyři dny před a po rituálu vynechte alkohol, konopí, červené maso, světlé maso z velkochovů a přejídání. Omezte tuk, kávu, cukr, ostrá jídla. V den rituálu si dejte vydatnou snídani.

Až začnete držet dietu, dávejte pozornost svému nitru a nechte v sobě formovat nebo zpřesňovat záměr.

Tělo a mysl

Pokud máte nějaké zdravotní nebo psychické obtíže, dejte mi předem vědět a pobavíme se jestli to není překážka. 

Pokud jste, ženy, v očistné fázi cyklu, také bude potřeba se o tom pobavit – v prvním, druhém a možná i třetím dni nedoporučuji do chýše jít, protože čištění v rámci cyklu a čištění rituálu by mohly být společně příliš silné. Ale také záleží jak to cítíte, můžeme si o tom popovídat 🙂

Písně do Potní chýše

Většinu písní, které zpíváme v chýši jsem dal s texty, překladem (amatérským 🙂 ) a audiem dohromady na tuhle stránku. Můžete se některou z nich do chýše naučit a nebo si později pomocí nich zkušenost z chýše připomenout.

Přihlášení a dotazy

Přihlašuj se přes tabulku akcí níže. Kdyby byla s přihlašovacím formulářem nějaká potíž, napiš mi email nebo zavolej.

Pokud se chceš přihlásit později než týden před ceremonií, raději mi zavolej. 

Jestli máš jakékoli dotazy, piš na jirka@energiezeme.cz nebo kdykoli volejte na 777070292.  

Pár dní před rituálem pošlu email se shrnutím informací. 

Těším se na krásné setkání v přírodě a společnou cestu do lůna Matky Země.

Datum Místo Obsazenost Přihlášení FB událost
24.3. Centrum Ramana – Malá Hraštice 2 Facebook

Chcete se objednat nebo se dozvědět více?

Zavolejte mi na tel. 777 070 292 nebo napište na jirka@energiezeme.cz

Jirka Hokr, Průvodce sebepoznáním

Odebírejte novinky o chystaných akcích

Chcete dostávat seznam chystaných seminářu a přednášek, abyste o nic nepřišli?Zadejte svůj email a nepropásněte žádnou akci.