Potní chýše - Energie Země

Potní chýše

Temascal neboli Potní chýše je rituál symbolizující návrat do lůna Matky Země (Pachamama), kde se na všech úrovních – fyzické, emoční, mentální i duchovní – propojíme se čtyřmi živly, abychom se nakonec znovuzrodili. Očištěni od starých energií, které jsme si dovolili pustit, které uvnitř chýše Země strávila, Voda smyla, Oheň spálil a Vítr odvál.

Rituál Potní Chýše je vhodný pro jakýkoli záměr: Když hledám uzdravení na těle nebo srdci. Když chci opustit nevyhovující vzorec v hlavě. Když chci obdržet vizi nebo nápad. Když chci vyjádřit smutek, že něco skončilo, nebo oslavit, že něco začalo. Když chci za něco poděkovat nebo o něco poprosit.

„Stojíme – někteří z nás až po kotníky – v bahně a z půlnočního nebe prší na naše polonahá těla milosrdné kapky deště. Zíráme mlčky do plamenů ohně, ve kterém šamanova pomocnice nahřívá kameny do potní chýše.

Temazcal – znovuzrození v jiné verzi sebe sama, tak jako už po několikáté během uplynulých dní téhle vydařené akce.

Kamenů je shodou okolností stejný počet jako písmen sanskrtské abecedy. Ani mě ta náhoda nepřekvapuje, nechávám si to pro sebe a můj pohled se dál vpíjí do žároviště, tak jako už mnohokrát na různých místech a v různých časech…

Šaman dává pokyn, abychom jej následovali do útrob potní chýše. Další kolo znovuzrozování začíná…“

Petr S. z proběhlého rituálu

Průběh

Na místě se setkáme v pátek v sedm večer a v kruhu se představíme a pobavíme o svých záměrech a navzájem si je pomůžeme vytříbit a zaostřit. Když bude chuť a čas tak si i zazpíváme. V sobotu během dne připravíme potní chýši, kameny, dřevo na oheň a jídlo. Před a po přípravě si pomocí jemných tělesných, emočních i duševních cvičení necháme vyplout na povrch jaké překážky stojí mezi námi a naplněním záměru.
Večer začneme rituál zapálením posvátného ohně a odevzdáním svých záměrů. Až se kameny v ohni ohřejí do ruda, vstoupíme do temascalu. Tam nám ohnivec nebo ohnivka (muž nebo žena, kteří se starají o oheň) podá žhavé kameny, které umístíme do středu chýše. Poté se zakryje vstup do chýše a projdeme první částí rituálu (první branou) se záměrem propojení se živlem země, kdy za zpěvu, ticha nebo (smysluplného) mluvení budeme polévat horké kameny vodou. V horku a páře tak očistíme svá fyzická i energetická těla – mohou přicházet vhledy a pochopení vnitřních témat, mohou přicházet vize a je možné, že “pouze” posílíte a prožijete své tělo – vše je v pořádku. Celkem proběhnou čtyři brány – jedna za každý z živlů. Poté se vyjde z chýše a rituál uzavřeme.

Po uzavření rituálu si dáme připravenou polévku a jdeme spát. V neděli se po probuzení v klidu nasnídáme, povíme si o svých zážitcích u ohně a poté uklidíme a rozloučíme se. 

Datum Místo Přihlášení Obsazenost
21.6. Dožický mlýn 6

Cena, čas a místo

Za rituál a prostory je cena celkem 2000 Kč. Záloha 1000 Kč se platí po přihlášení, zbytek na místě. Zálohu vám vrátím pokud se odhlásíte týden před akcí.

Sejdeme se na místě v pátek večer, pokud byste mohli dorazit až v sobotu během dne, je potřeba se na tom nejdříve předem dohodnout (většinou je to možné až když už spolu několika chýšemi projdeme). Pokud chcete odjet už v sobotu večer hned po rituálu, tak to určitě možní je, ale není to moc pohodlné.

Rituál bude probíhat v Dožickém mlýnu u Mladého Smolivce, cca hodinu a čtvrt z Prahy. Bližší info pošlu v mailu před akcí.

Co s sebou

Spát je možné přímo ve mlýně na matracích ve vlastním spacáku, v jurtě na louce nebo venku pod širákem třeba hned u chýše.

Hodí se mít sebou baterku a za deště pláštěnka nebo deštník. No a ručník se šikne vždycky 🙂

Do chýše budeme vstupovat buď nazí, ve spodním prádle nebo omotaní šátkem. Rozhodně doporučuju všechno z přírodních materiálů – třeba plavky nejsou moc vhodné. 

Suroviny na sobotní večeři zajistím, na zbytek času si vezme jídlo každý za sebe. K dispozici je plně vybavená kuchyň i s lednicí.

Příprava

Alespoň čtyři dny před a po rituálu vynechte alkohol, konopí, červené maso, světlé maso z velkochovů a přejídání. Omezte tuk, kávu, cukr, ostrá jídla. V den rituálu si dejte vydatnou snídani, oběd naopak jen lehký.

Až začnete držet dietu, dávejte pozornost svému nitru a nechte v sobě formovat nebo zpřesňovat záměr.

Tělo a mysl

Pokud máte nějaké zdravotní nebo psychické obtíže, dejte mi předem vědět a pobavíme se jestli to není překážka. 

Pokud jste, ženy, v očistné fázi cyklu, také bude potřeba se o tom pobavit – v prvním, druhém a možná i třetím dni nedoporučuji do chýše jít, protože čištění v rámci cyklu a čištění rituálu by mohly být společně příliš silné. Ale také záleží jak to cítíte, můžeme si o tom popovídat 🙂

Písně do Potní chýše

Většinu písní, které zpíváme v chýši jsem dal s texty, překladem (amatérským 🙂 ) a audiem dohromady na tuhle stránku. Můžete se některou z nich do chýše naučit a nebo si později pomocí nich zkušenost z chýše připomenout.

Přihlášení a dotazy

Přihlašuj se přes tabulku akcí níže. Kdyby byla s přihlašovacím formulářem nějaká potíž, napiš mi email nebo zavolej.

Pokud se chceš přihlásit později než týden před ceremonií, raději mi zavolej. 

Jestli máš jakékoli dotazy, piš na jirka@energiezeme.cz nebo kdykoli volejte na 777070292.  

Pár dní před rituálem pošlu email se shrnutím informací. 

Těším se na krásné setkání v přírodě a společnou cestu do lůna Matky Země.

Datum Místo Přihlášení Obsazenost
21.6. Dožický mlýn 6

Odebírejte novinky o chystaných akcích

Chcete dostávat seznam chystaných seminářu a přednášek, abyste o nic nepřišli?Zadejte svůj email a nepropásněte žádnou akci.