Výprava do Peru - Energie Země

Výprava do Peru

Výprava k peruánským šamanům je intenzivní zkušenost, která zásadním způsobem pomůže vaší cestě k sebepoznání. Motivace k cestě může být jakákoli, nejčastěji to bývá zvědavost poznat učení rostlin, cizí kulturu, sami sebe nebo léčení obtíží, na které sami nestačíme.

O výpravě

Během tří, čtyř nebo pěti týdnů navštívíme posvátná energetická místa, horská jezera, vodopády v pralese i tajemná místa v poušti, setkáme se s několika šamany a šamankami a projdeme několika ceremoniemi s ayahuascou v pralese, několika ceremoniemi s kaktusem San Pedro v Andách a nakonec rituálem Hledání vize. Výprava je nejen o duchovní práci na sobě, ale také zajímavým cestovatelským zážitkem. Hlavní cíl pro nás ale bude duchovní transformace a celou dobu se tak budeme stravovat podle diety, která je pro spolupráci s rostlinami nutná. Zároveň je dobré být připraveni vystoupit ze své komfortní zóny, protože to bude pravděpodobně za hranicemi vašich dosavadních zkušeností, což je také dobrý způsob jak sami sebe poznat.

Výprava je pojatá spíše v přátelském duchu než jako zájezd od cestovky. Pojede nás přibližně deset a každý bude mít svůj rovnocenný hlas. Strávíme spolu dlouhou dobu a projdeme velice intenzivními zkušenostmi a tak se chci s každým členem nejdříve osobně poznat, než se rozhodneme spolu vyrazit.

Naprosté většině lidí výprava změní život, ostatně proto na ní také jedou 🙂 

Termín

Na výpravy jezdím na jaře, přibližně v dubnu a na podzim, přibližně v říjnu. Přesný termín záleží na domluvě a výhodných cenách letenek. Výprava trvá tři až pět týdnů, podle toho jestli budete chtít na první týden na Machu Picchu + Cusco a na poslední týden na Hledání vize do Ekvádoru.

Na nejbližší výpravu pojedeme na podzim 2023, nejspíš začátkem října, ale dá se s tím ještě trochu hýbat.

Co zažiješ

Ceremonie

Na cestě proběhne řada ceremonií s různými šamany i medicínami. Pořadí nejdříve ayahuasca v pralese potom kaktus v horách a nakonec Hledání vize v Ekvádoru jsem zvolil protože v něm vidím návaznost. Nejdříve nám ayahuasca pomůže se zbavit hrubších nánosů (fyzických, emočních, psychických, energetických) na hlubších úrovních, následně kaktus jemnější prací i těch subtilnějších na vyšších úrovních. A nakonec na Hledání vize se budeme zabývat tím, kam směrovat potenciál, který se uvolnil zbavením se těch starých vzorců.

Není vůbec nutné účastnit se na cestě všech ceremonií, kteroukoliv z nich můžete vynechat aniž byste tím cokoliv narušovali, je to pouze vaše rozhodnutí. Jediná závazná účast je na kruzích sdílení, který proběhne po každé ceremonii.

Zároveň vnímám výpravu jako celek, jako jednu velkou několikatýdenní ceremonii.

 

Záměr cesty

Velmi doporučuji dát si na celou cestu svůj záměr. Téma (nebo i víc témat), které si chcete řešit a tím, že se na něj zaměříte už před odjezdem, dáte mu pozornost, tak pak na něm i při ceremoniích půjde pracovat líp.

Může to být něco určitého – chci si vyléčit nemoc, chci si najít zdravý vztah nebo životní cestu, ale i něco obecnějšího – chci být šťastná/ý, cítím volání a tak jedu, chci se víc poznat.

Čím více pozornosti záměru dáte, čím lépe se připravíte, tím efektivněji a hlouběji budou moct medicíny pracovat.

 

Ayahuasca

První část výpravy strávíme v pralese, kde každou druhou noc projdeme ceremonií s ayahuascou. Ty přinesou důkladné vyčištění na fyzické, psychické i energetické rovině. Ceremonie trvá kolem šesti hodin během kterých můžete zažívat cokoliv od příjemného odpočinku nebo lehkého motání hlavy, po silnou fyzickou očistu horem i spodem, vize, vhledy, emoční prožitky, propojení se zemí, vesmírem, lidmi, ayahuascou, bohem. Můžete chápat smysl každého vašeho prožitku a nebo vám to zabere ještě nějakou dobu než porozumíte všem zprávám, ale celou dobu fyzicky cítíte, že se to děje z nějakého dobrého důvodu, i když ho nemusíte zrovna znát.

 

Kaktus San Pedro

V druhé části v horách projdeme několika ceremoniemi s kaktusem San Pedro. Ty přinesou většinou formulaci změn a motivaci k jejich vykonání.

Většina z ceremonií bude přes den. Některé v horách a jedna v chrámu Chavín, který je postaven před 3000 lety velmi spirituální kulturou, jejíž kněží v něm vedli právě ceremonie s touto medicínou. Rituál trvá kolem 12 hodin a většinou bývá jemnější než ayahuasca. Budeme si tak během obřadu povídat u ohně, zpívat nebo prozkoumávat okolní přírodu.

 

Hledání vize

Rituálem Hledání vize projdete v poslední části, v nižších horách v Ekvádoru.

Všechny předchozí ceremonie nás očistí od starých energií, zboří co nejvíce iluzí a na Hledání vize naopak budeme přijímat novou inspiraci – hledat svou životní vizi.

Rituál začne tím, že vypijeme kaktus San Pedro a vejdeme do Potní Chýše, kde proběhne fyzická očista. Potom vás s šamanem zavedeme každého k jednomu stromu v blízkém údolí, kde vám vymezíme prostor z modliteb (365 váčků s tabákem uvázané na jednom dlouhém provázku, které si předtím připravíte) přibližně čtyři krát čtyři metry. Popřejeme vám krásné hledání a necháme vás samotné jen se zemí – sebou máte jen své oblečení a deku, žádné jídlo ani pití. Po čtyřech dnech a čtyřech nocích pro vás přijdeme, odvedeme vás zpět domů, kde znovu projdeme Potní chýší a tím bude rituál uzavřen.

Smysl rituálu je nalezení vize – zjistit kdo jsem a kde jsem. Šaman Alejo to nazývá “initiation del camino de buen vida” – započetí cesty dobrého života. Půst během rituálu slouží jako oběť matce zemi pro naplnění modliteb (záměrů) a k zcitlivění se a naladění se. Zároveň je velké učení v tom, že dáme důvěru matce zemi, že se o nás postará a zvládneme rituálem projít a to je něco o co se pak můžete opřít i v každodenním životě.

Tento rituál s vámi podstupovat nebudu – půjdu do počáteční i ukončovací Potní chýše, ale během vašeho času v horách budu zůstávat u šamana doma. Budu vás tak moct lépe podpořit a zároveň už mám tento rituál v ještě důkladnější podobě za sebou a nemá pro mě smysl do něj jít znovu.

 

Integrační kruhy a individuální podpora

Po každé ceremonii proběhne společný kruh, na kterém budeme moct mluvit o svých zážitcích a jejich souvislostmi a způsoby jak učení z nich přenést do každodenního života. Když budete chtít nebo potřebovat, můžeme se vašim tématům věnovat i individuálně. Mohu být i podporou při náročných situacích během ceremonií. 

Mám rád lidi a jejich příběhy a zajímá mě co kdo řeší během výpravy i jak potom prožívá návrat a střet s každodenností a když má někdo zájem, rád se setkám a pobavím i zpátky v ČR.

Cestovatelská zkušenost

Podíváme se na místa, která nenajdete v průvodci, budeme většinou bydlet a jíst doma u místních lidí a tak nahlédneme i do obyčejného života peruánců a ne jen těch, kteří si navlečou kroj, vezmou lamu a nechávají se za peníze fotit s turisty. Podíváme se na výlety do pralesa, do hor a přírodních parků. Uvidíme chrámy a stavby dávných civilizací i moderní města. I když primárním cílem cesty je sebepoznání, je výprava dost zajímavá i z cestovatelského hlediska. 

 

Skupina

Skupina bude tak akorát veliká, aby mezi námi vznikly osobní vztahy, poznali jsme se navzájem všichni a zároveň cítili dost prostoru, když zrovna budeme chtít být sami. Tím že společně projdeme dost intenzivními zážitky, vzniká mezi lidmi zajímavá vztahová dynamika. Můžete si třeba s někým procházet velmi podobným procesem a tak se vzájemně inspirovat, můžete mít opačná témata a tak si navzájem zrcadlit svůj stín, někdo vám může spouštět stejné pocity jako vaše rodiče nebo partneři. Zároveň tím, že všichni zároveň budeme velkou část času v otevřenějším nastavení než obvykle, bude jednodušší s tématy v kolektivu vědomě pracovat. Celou skupinovou dynamiku vnímám jako důležitý aspekt výpravy, který má zajímavý učící potenciál a se kterým tak budu i zacházet. Buď v rámci kruhů sdílení, individuálních rozhovorů nebo praktického vedení skupiny a společné komunikace. Na výpravy se mnou běžně jezdí ve stejné míře ženy i muži v podstatě jakéhokoli věku i míry dosavadních zkušeností s šamanskou cestou.

 

 

Chcete se dozvědět o výpravě více?

Vyplňte nezávazně svůj email a budu vám posílat informace o nadcházejících výpravách.

  A nebo mi rovnou zavolejte: 777 070 292
  A nebo napište: jirka@energiezeme.cz

  Jirka Hokr, Průvodce sebepoznáním

  Cena

  Cena za výpravu záleží na programu , který si domluvíme (viz níže v itineráři).

  Třítýdenní cesta do pralesa a hor je za 72 000 Kč.

  Týden navíc na začátku v Cuscu, Machu Picchu a Valle Sagrado (Posvátném Údolí) je za 12 000 Kč.

  Týden navíc na konci v Ekvádoru s rituálem Hledání vize za 18 000 Kč. 

  Cena zahrnuje: letenky, dopravu, ubytování, jídlo, ceremonie a vstupy. V podstatě všechno kromě pojištění, zmrzlin a dárků, co si nakoupíš.

  Cena zahrnuje i případné konzultace po návratu na pomoc se zvnitřněním si nových poznatků v každodenním životě.

  Itinerář cesty

  Program se dá jakkoli přizpůsobit společným požadavkům, níže popisuji výchozí formu. Pokud se nedomluvíme jinak cesta bude mít tři části a můžete si vybrat kterých z nich se účastníte. Druhá – prostřední je základ, který dělá výpravu výpravou, takže se jí účastní každý.

  První část „Cusco a Machu Picchu„: Týden budeme cestovat a procházet zajímavá místa v Posvátném údolí, Cuscu a půjdeme na Machu Picchu.

  Druhá část „Prales a hory„: Nejdříve se setkáme s ayahuascou na třech nebo čtyřech ceremoniích u šamanky Elisy v pralese u Pucallpy. Potom se přesuneme do části And zvané Cordillera Blanca, kde projdeme třemi nebo čtyřmi ceremoniemi s kaktusem San Pedro. Z toho jedna v Chavínu – chrámu, který byl postaven před 3000 lety právě na kaktusové ceremonie. Jedna nebo dvě přes den v horách a jedna v noci s rituálem potní chýše. V horách budeme také chodit na výlety k jezeru, do termálních lázní a k energeticky zajímavým místům. Pokud se na tom společně domluvíme můžeme si dát i intenzivnější vysokohorský trek na tři dny, trasou kterou chodili v dávných dobách poutníci do výše zmíněného chrámu v Chavínu za spirituální transformací. A za tím stejným tam půjdeme i my 🙂 Zároveň fyzickou náročnost všech výletů přizpůsobíme možnostem a chuti celé skupiny. Primární cíl výpravy je stále sebepoznání a ne sportovní turistika.

  Z hor pojedeme do hlavního města Lima, kde projdeme nějaké památky, tržiště pro turisty i tržiště pro čaroděje a šamany.

  Třetí část „Hledání vize v Ekvádoru„: Poslední týden přejedeme do Ekvádoru, kde projdeme intenzivním rituálem Hledání vize, kdy každý stráví čtyři dny o samotě v horách s půstem a v tichu jen se svými modlitbami.

  Níže uvádím detailní rozpis výpravy, ale celý program se může přizpůsobit.

  Když budete mít zájem není problém pořídit letenky tak, abyste samostatně mohli zůstat libovolný čas déle před začátkem nebo po konci výpravy a mohli se jet podívat třeba na jezero Titicaca, vulkán Cotopaxí nebo Galapágy – Peru i Ekvádor jsou na cestování nádherné, bezpečné a levné země.

  Zobrazit detailní itinerář

  Zaujalo tě to?

  Jestli tě zajímají jakékoli další informace volej nebo piš a já ti všechno odpovím. Nebo se koukni v sekci přednášky, kde ukazuju obrázky z mých minulých výprav a povídám o medicíně, šamanech, rituálech, místech i o svém osobním příběhu. Z té si můžeš udělat obrázek, jak taková cesta může probíhat. Pokud máš zájem, tak zatím naprosto nezávazně vyplň tenhle krátký dotazník.

  A až vyplníš dotazník, zavolej mi na 777070292 a domluvíme si osobní setkání. Já se tě vyptám na věci o tobě a ty ze mě taky budeš moct tahat rozumy 🙂 Hlavně jde ale o to, abychom si zkusili, jak nám spolu je, protože spolu máme strávit měsíc v podstatě nonstop 🙂

  Strávíme spolu dlouhou dobu a projdeme velice intenzivními zkušenostmi a tak se chci s každým členem nejdříve osobně poznat, než se rozhodneme spolu vyrazit.

  Fotky

  Chcete se dozvědět o výpravě více?

  Vyplňte nezávazně svůj email a budu vám posílat informace o nadcházejících výpravách.

   A nebo mi rovnou zavolejte: 777 070 292
   A nebo napište: jirka@energiezeme.cz

   Jirka Hokr, Průvodce sebepoznáním