Workshopy

Ze srdce do slov

Vedete ve vztahu nekonstruktivní hádky?

Nedaří se vám vymezovat vůči požadavkům okolí?

Točíte se při komunikaci ve stále stejných scénářích?

Chcete umět vyjadřovat svoje pocity a potřeby bez obviňování?

Chcete umět prožívat vztek bez zraňování okolí a dozvědět se, jaké za ním leží nenaplněné potřeby?

Berete si odpovědnost za pocity druhých?

Běžná komunikace v naší společnosti je vedena v rámci uvažování, co je “dobře” a co je “špatně”. To je způsob, který (více či méně) brání skutečnému vzájemnému porozumění. Neodráží to realitu a zároveň nevyjadřuje celý náš skutečný postoj, ale často pouze obecné hodnotící stanovisko místo našich pocitů a potřeb.

Když žena řekne manželovi: “Měl bys se mnou jet navštívit rodiče” mnohem spíš to v něm vzbudí odpor než kdyby řekla: “Záleží mi na tom, jaký máš vztah s mými rodiči. Mohl bys jet o víkendu za nimi se mnou?”. V první formulaci se odvolává na vnější autoritu “mělbycha”, která vzbuzuje pocit viny při neuposlechnutí. A oproti druhé formulaci nedává manželovi dobrý pocit, že udělal z lásky něco pro svou ženu.

Americký psycholog, mediátor, autor a učitel Marshall Rosenberg vytvořil metodu Nenásilné komunikace (NVC – non-violent communication), tj. proces, který podporuje partnerství a pomáhá řešit konflikty ve vztazích, v komunitách i na mezinárodní úrovni.

Na workshopu Ze srdce do slov se v teoretické části dozvíte a v praktické části si zažijete, jak formulovat své pocity a potřeby a žádat o jejich naplnění.

Potrénujeme si i druhou stranu, kdy se zaměříme na empatické naslouchání, abychom uměli porozumět pocitům a potřebám někoho, kdo vůbec nenásilnou komunikaci nepoužívá.

Pocítíte tak v bezpečném prostoru jaký je rozdíl v prožitku, když sdělujeme, co máme na srdci přímo a přesně bez hodnocení, odsudků, domněnek a moralizování.

Na workshopu se během jednoho večera setkáte se základem NVC a budete si tak moci udělat jasnou představu o tomto komunikačním nástroji a začít ho používat v každodenním životě. Vyzkoušíme si jak formulovat své pozorování, pocity, potřeby a prosby tak, aby odráželi váš vnitřní postoj k situaci a zároveň byly lehce srozumitelné a přijatelné pro protistranu.

Kurz

Pokud vás technika osloví a sedne vám můj přístup, můžete se přihlásit na navazující kurz o čtyřech setkáních v uzavřené skupině. Na kurzu půjdeme do větší hloubky a budete tak moct nahlédnout na vlastní komunikační vzorce a jak z nich vykročit ven. Naučíme se oddělovat pozorování od hodnocení, pocity od vyčítání, prosby od rozkazů a rozpoznávat odpovědnost za své pocity. Nahlédneme za vlastní vztek a nevyjádřené pocity a potřeby za ním a získáme tak nástroj na jeho zvládání. Objevíme jaké používáme strategie na přesvědčování druhých – manipulace, nátlak strachem, předávání odpovědnosti za vlastní pocity.

Budete si tak moci odnést schopnost procházet konflikty v partnerských, rodinných, přátelských i formálnějších vztazích s větším vzájemným porozuměním. To je nutným předpokladem pro dosahování společných cílů.

Zároveň budete mít možnost kontinuálně praktikovat NVC a tak si jí více “dostávat do krve”.

Základní workshop i navazující kurz je vhodný pro jednotlivce i páry. Pokud přijdete v páru budete si moct trénovat partnerskou komunikaci přímo mezi sebou nebo každý s někým jiným, pokud budete chtít větší nadhled nad tématem.

Další termíny workshopu mám v plánu na jaro, ale záleží to také na covid situaci. 

Cena

Cena za základní jednovečerní workshop je 500 Kč placených předem nebo 600 Kč placených na místě. Navazující kurz na čtyři večery po třech hodinách je za 2400 Kč. Minimální počet účastníků je 6 a maximální 16.

Pokud by pro vás byla cena překážkou, ozvěte se mi a zkusíme nějakou cestu najít.

Pokud vás téma komunikace zajímá, ale nechcete pracovat ve skupině nebo se vám nehodí termín, můžete se mi ozvat a domluvíme si individuální nebo párové setkání.

Odebírejte novinky o chystaných akcích

Chcete dostávat seznam chystaných seminářu a přednášek, abyste o nic nepřišli? Zadejte svůj email a nepropásněte žádnou akci.

    Ve svém živlu

    Program a termíny vícedenních letních workshopů „Ve svém živlu“ vypíšeme během jara.

    Odebírejte novinky o chystaných akcích

    Chcete dostávat seznam chystaných seminářu a přednášek, abyste o nic nepřišli? Zadejte svůj email a nepropásněte žádnou akci.