Workshopy a kurzy

Ze srdce do slov

Šestitýdenní online kurz komunikace

Vedete ve vztahu nekonstruktivní hádky?

Nedaří se vám vymezovat vůči požadavkům okolí?

Točíte se při komunikaci ve stále stejných scénářích?

Chcete umět vyjadřovat svoje pocity a potřeby bez obviňování?

Chcete umět prožívat vztek bez zraňování okolí a dozvědět se, jaké za ním leží nenaplněné potřeby?

Berete si odpovědnost za pocity druhých?

Běžná komunikace v naší společnosti je vedena v rámci uvažování, co je “dobře” a co je “špatně”. To je způsob, který (více či méně) brání skutečnému vzájemnému porozumění. Neodráží to realitu a zároveň nevyjadřuje celý náš skutečný postoj, ale často pouze obecné hodnotící stanovisko místo našich pocitů a potřeb.

Když žena řekne manželovi: “Měl bys se mnou jet navštívit rodiče” mnohem spíš to v něm vzbudí odpor než kdyby řekla: “Záleží mi na tom, jaký máš vztah s mými rodiči. Mohl bys jet o víkendu za nimi se mnou?”. V první formulaci se odvolává na vnější autoritu “mělbycha”, která vzbuzuje pocit viny při neuposlechnutí. A oproti druhé formulaci nedává manželovi dobrý pocit, že udělal z lásky něco pro svou ženu.

Americký psycholog, mediátor, autor a učitel Marshall Rosenberg vytvořil metodu Nenásilné komunikace (NVC – non-violent communication), tj. proces, který podporuje partnerství a pomáhá řešit konflikty ve vztazích, v komunitách i na mezinárodní úrovni.

Na workshopu Ze srdce do slov se v teoretické části dozvíte a v praktické části zažijete, jak formulovat své pocity a potřeby a žádat o jejich naplnění.

Potrénujeme si i druhou stranu, kdy se zaměříme na empatické naslouchání, abychom uměli porozumět pocitům a potřebám někoho, kdo vůbec nenásilnou komunikaci nepoužívá.

Pocítíte tak v bezpečném prostoru jaký je rozdíl v prožitku, když sdělujeme, co máme na srdci přímo a přesně bez hodnocení, odsudků, domněnek a moralizování.

Kurz

V šestitýdenním online kurzu:

 • Budete moct nahlédnout na vlastní komunikační vzorce a jak z nich vykročit ven.
 • Naučíme se oddělovat pozorování od hodnocení, pocity od vyčítání, prosby od rozkazů a rozpoznávat odpovědnost za své pocity.
 • Naučíme se citlivě odmítnout žádost i vypořádávat se s odmítnutím
 • Nahlédneme za vlastní vztek a nevyjádřené pocity a potřeby za ním a získáme tak nástroj na jeho zvládání.
 • Objevíme jaké používáme strategie na přesvědčování druhých – manipulace, nátlak strachem, předávání odpovědnosti za vlastní pocity.

Budete si tak moci odnést schopnost procházet konflikty v partnerských, rodinných, přátelských i formálnějších vztazích s větším vzájemným porozuměním. To je nutným předpokladem pro dosahování společných cílů.

Zároveň budete mít možnost kontinuálně praktikovat Nenásilnou komunikaci a tak si jí více “dostávat do krve”.

Každý týden od nás dostanete

 • Videa s přiměřenou dávkou teorie s praktickými názornými ukázkami.
 • Interaktivní cvičení, na kterých si teorii vyzkoušíte aplikovat na vlastní kůži
 • Dlouhodobý úkol “na pozadí” – jakého aspektu vaší každodenní komunikace si máte všímat a zapisovat si rozpoznané pocity, vzorce, strategie

A každý týden proběhne také společné setkání na zoomu, kde bude

 • Prostor pro sdílení vašich zkušeností s cvičeními.
 • Prostor pro řešení otázek, které vám během týdne vyvstaly.
 • Praktické cvičení komunikačních dovedností ve dvojicích a následné společné sdílení nejasností.

Ke kurzu vytvoříme uzavřenou podpůrnou skupinu na facebooku, kde v bezpečném kolektivu budete moct sdílet své otázky, nápady a pocity nebo si třeba domlouvat cvičení ve dvojicích navíc 🙂

Termín

Kurz bude trvat 6 týdnů od 12. září do 20. října.
Teoretická videa zveřejníme pokaždé v pondělí, cvičení v úterý a ve středu. Každý čtvrtek budou společná online setkání na zoomu. Videa a cvičení si můžete shlédnout kdykoli, ale společná setkání budou začínat vždy v 18h ve čtvrtek, tj: 15., 22. a 29. září a 6., 13. a 20. října.
Minimální počet účastníků je 8.

Cena

První týden kurzu bude zdarma, abyste mohli zjistit jestli vám náš přístup vyhovuje. První setkání na zoomu už bude pouze pro ty, kdo kurz zaplatili. Pokud se ale po prvním setkání rozhodnete kurz ukončit, peníze vám vrátíme.
Cena za celý kurz je 4800 Kč, splatná před prvním společným setkáním.
Pokud by pro vás byla cena překážkou, ozvěte se nám a zkusíme nějakou cestu najít.

Pokud vás téma komunikace zajímá, ale nechcete pracovat ve skupině nebo se vám nehodí termín, můžete se mi ozvat a domluvíme si individuální nebo párové setkání.

Přihlášení

Pro přihlášení na zkušební první týden nebo na celý kurz vyplňte přihlašovací formulář ZDE.

Máte-li jakýkoliv dotaz nebo nejasnost, neváhejte se ozvat, rád se pokusím vám vše zodpovědět.

Průvodci

Jirka Hokr (777 070 292, EnergieZeme.cz)

Jsem průvodce sebepoznáním – provázím na individuálních i skupinových workshopech a ceremoniích. Pravidelně vedu výpravy za sebepoznáním za šamany do Peru a Ekvádoru, u kterých jsem sám prošel velmi intenzivním učením s rostlinami a Potní Chýší. O své práci a tématech vnitřního růstu rád pořádám přednášky a diskuse.

Do jakékoli činnosti je pro mě velmi důležité vkládat kus sám sebe. Proto na workshopech i přednáškách často velmi otevřeně mluvím o svých vlastních procesech, které mám prozkoumané do veliké hloubky. Tím, že takto otevírám své srdce, umožním i ostatním uvolnit se, být sami k sobě upřímnější a nebát se hloubek a temnot vlastní duše.

Zajímá mě jedinečnost prožitku každého člověka a velmi rád o tom komunikuji. Proto mě velmi oslovila NVC, se kterou jsem se setkal poprvé před sedmi lety. Vnímám ji jako úžasný nástroj k nezkreslenému předávání prožitku, který může lidem otevřít úplně nové obzory vztahů.

Dáša Hradská (607 810 507, hraduse.cz)

Jsem lektorka a průvodkyně tématy emocí a komunikace.
Svým klidem a jemností podporuji druhé v náročných životních obdobích.
V přijímajícím a bezpečném prostředí prozkoumáváme staré, nefunkční, nepodporující přesvědčení a nahrazujeme je novými, laskavějšími a posilujícími.
Hlubší prací v emoční oblasti uvolňujeme staré zátěže a vytváříme prostor pro nové zkušenosti.
Svou prací i životem hledám cesty k rozvíjení autenticity a pravdivosti.

Odebírejte novinky o chystaných akcích

Chcete dostávat seznam chystaných seminářu a přednášek, abyste o nic nepřišli? Zadejte svůj email a nepropásněte žádnou akci.

  Ve svém živlu

  Program a termíny vícedenních letních workshopů „Ve svém živlu“ vypíšeme během jara.

  Odebírejte novinky o chystaných akcích

  Chcete dostávat seznam chystaných seminářu a přednášek, abyste o nic nepřišli? Zadejte svůj email a nepropásněte žádnou akci.